TR EN AR

Çelik Kapı Ölçüleri

Animasyonlu anlatım videosunu izleyin.

Çelik kapı ölçüleri nedir

Çelik kapı ölçüleri evinize en uygun boyutlarda kapı almanız için bilmeniz gereken ölçülere çelik kapı ölçüleri denir. Bir kapı satın alırken birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bir kapıyı ve çerçevesini ölçmek zor olabilir. Standart kapı boyutlarını çevreleyen birkaç iyi ölçüm uygulaması ve temel gerçekleri bu yazımızda ele aldık.

Bu yazımızda çelik kapı ölçüleri konusunu aşağıdaki başlıklarla inceleyeceğiz

 1. çelik kapı ölçüsü nasıl alınır
 2. çelik kapı kasası nasıl olmalı
 3. standart çelik kapı ölçüleri
 4. standart çelik kapı ölçüsü nedir
 5. apartman giriş kapısı ölçüleri
 6. villa çelik kapı ölçüleri

Çelik kapı ölçüsü nasıl alınır, videomuzu izleyin

 

Çelik kapı seçiminde ve ölçü alımında dikkat edilmesi gereken konular

Bir çelik kapının kullanımının sorunsuz ve olması için ayrıca görünüm olarak da hatasız olması için kapının montajının yapılacağı yerden ölçünün doğru alınması gerekmektedir. Bu yazımızda çelik kapı ölçüleri ve  ölçü alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Çelik kapı ölçüsü nasıl alınır

(Ölçü Nereden / Nasıl Alındı)
Ölçüyü nereden ve nasıl aldığınız en önemli konudur. Öncelikle kapının takılacağı yerden ölçü alırken yerinde takılı bir kapının olup olmadığı belirtilmelidir. Eğer takılacak yerde mevcut bir kapı takılı değilse ölçünün nasıl alındığı belirtilmelidir. Ölçü genel olarak 2 şekilde alınabilir:

1. Çelik Kapı Duvar Ölçüleri (Duvardan Duvara Çelik Kapı Ölçüsü)

Kapının takılacağı duvar boşluğunun en ve boy olarak net, duvardan duvara boşluğu alınabilir. Ölçü bu şekilde alındıysa kapının pervazlarını içeriden ve dışarından kısıtlayan herhangi bir engel (kolon, duvar bitimi, boru, mobilya vs. gibi) olup olmadığı belirtilmelidir. Eğer böyle bir engel varsa ve belirtilmezse montaj sırasında sorun olacaktır.

Duvar Boşluğundan ölçü alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu alınan ölçüye montaj boşluğu denilen kapının duvara rahat girmesi için verilen payın hesaba katılıp katılmadığıdır. Eğer herhangi bir montaj payı verilmeden net ölçü verildiyse bu detay da belirtilmelidir.

2. Çelik Kapı Pervaz Ölçüleri (Pervazdan Pervaza Çelik Kapı Ölçüsü)

Diğer bir ölçü alma şekli pervazdan pervaza ölçü almaktır. Bu ölçü alınırken kapının pervazları da hesaba katılır. Yani kapının kenarlarının duvarın üstüne gelen kısmı dahil edilerek ölçü alınır. Bu ölçü sisteminde de yine pervazlara engel olacak herhangi bir durum olup olmadığı belirtilmelidir.

Buradaki bir diğer konu ise duvar boşluğunun ölçüsüdür. Eğer ölçü pervazdan pervaza alındıysa yine duvar boşluğunun da detay olarak verilmesi iyi olacaktır. Çünkü duvar boşluğunun standarttan küçük olması durumunda yine montaj sırasında sorun olacaktır.

3. Duvar Kalınlığı Detayına Dikkat Edin

Ölçü almadaki bir diğer detay duvar kalınlığıdır. Duvar kalınlığı için birkaç farklı noktadan ölçü alınması yaralı olacaktır. Çünkü bazı durumlarda duvarın aşağısı ile yukarısı farklı kalınlıklarda olabiliyor. Her ne kadar kasa yapısı genel olarak ayarlı kasa denilen tip olarak tercih edilse de duvar kalınlığındaki bu fark hataya sebep olabiliyor.

Çelik kapı ölçüleriÇElik Kapı Ölçüsü Nasıl Alınır

Çelik Kapı Siparişi

 


Çelik Kapı Kasası Nedir? 

Çelik Kapınızın, duvara monte edilen bölümüdür. Genellikle her marka çelik kapıda kasa bölümü 2mm DKP sacdır. Çelik kapınızın, güvenli ve sağlam olabilmesi için kasanın bazı özellikleri olması gerekir. Çelik kapı kasasındaki mil yuvası en az 5 mm çelik ile güçlendirilmiş olmalıdır. 
Kullanılan kilit markası ve özelliği ne olursa olsun; Kilitten çıkan miller, her çelik kapıcının kalınlığını 2 mm olarak belirlediği kasanın mil yuvasına girer. O halde mantıklı ve pratik bir yöntemle bu bölümlerin çelikle desteklenmesi şarttır. Kapı kasasını tamamen çelikten imal etmek mümkün olmayacağından; kasasının kilit mil yuvasının çelik lamalarla (içi dolu çelik) desteklenmesi gerekir. Ayrıca bu da yeterli değildir. Kapınızın montaj sonrası kesin olarak esnememesi gerekir. Bu da ancak doğru montaj yöntemiyle sağlanır.

Apartman Dış Kapı Fiyatları için öncelikle sayfamızı ziyaret ederek, bir model tercih edin ve bizden o model için fiyat talebinde bulunun.

Çelik Kapı Kasası Nasıl Olmalı

Kapı montajı için en önemli noktalardan birisi doğru kasa tipinin seçilmesidir. Kasa tipinin doğru seçilmesi için de montaj yapılacak yerin durumu doğru belirlenmiş olmalıdır. Genel olarak 3 tip kasa tipinden bahsetmek mümkündür. Bunlar;

 1. Ayarlı kasa en çok kullanılan kasa tipidir. Bu sistemde kasanın pervazları duvarın üzerine gelecek şekilde boşluğu kapatır. Duvarın hem iç tarafından hem de dış tarafından üzerine gelip boşluğu kapatacak şekilde payının olması kolaylık sağlamaktadır. Diğer taraftan montaj sırasında kasa iç ve dış olmak üzere iki parçaya ayrılıp duvarın kalınlığına göre 7 cm kadar daralabiliyor olması da kolaylık sağlamaktadır.

  Türkiye standartlarında genel olarak bu tip kasaların kalınlığı 20-25 cm arasında değişmektedir. Eğer evin içerisinde ve dışında pervazlara engel olacak bir durum yoksa bu kasa tipinin seçilmesi doğru olacaktır.

 2. Bir diğer kasa tipi sabit kasa yapısıdır. Bu kasa tipinde duvar kalınlığı ne ise ölçü olarak onun verilmesi gerekmektedir. Çünkü kasanın ölçüsünün değişmesi gibi bir durum yoktur. Bu tip kasalarda genel olarak montajı yapılacak yerin durumuna göre sadece iç tarafında veya sadece dış tarafında duvar üstüne gelecek şekilde pervaz bulunmaktadır.

  Eğer dış tarafında pervaz varsa iç tarafındaki pervazlar daha küçük olup duvar boşluğu içerisinde kalmaktadır. Tam tersi durumda ise iç tarafındaki pervaz duvar üzerine gelip, dış tarafındaki pervaz duvar boşluğu içerisinde kalır. Eğer her montaj yerinin hem iç hem de dış tarafında pervaz kullanmak mümkün değilse bu durumda her iki tarafındaki pervalarda duvar içerisinde kalacak şekilde üretim yapılır.

  Bu şekilde yapılacak olan kapılar için ölçü verilirken duvarın iç boşluğu ne olarak verilmelidir. Aksi takdirde kapı montajı sonrasında boşluk kalabilir veya kapı montaj yerine büyük gelebilir.

 3. Tercih edilen bir diğer kasa tipi ise profil kasa diğer ismiyle tünel kasa tipidir. Bu kasa tipinde genel olarak herhangi bir pervaz yapısı bulunmamaktadır. Ölçü olarak net duvar boşluğu dikkate alınır ve kapı bu boşluk içerisine tam olarak yerleştirilir.

  Eğer yine pervaz yapısına engel olacak bir montaj yeri varsa, Kapı yerinin içten ve dıştan çevresinde herhangi bir boşluk yoksa bu kasa tipinin seçilmesi doğru olacaktır. Bu kasa tipinde montaj için kasa üzerinde vidalama yerleri bırakılmaktadır. Montaj sonrasında bu vidalama yerleri kapak ile kapatılmaktadır.

Standart çelik kapı ölçüleri

Standart çelik kapı ölçüsü 90 cm * 200 cm dir.

Standart çelik kapı boyutları olarak da isimlendirilen çelik kapı ebatları kanat ölçüleri ve pervazdan pervaza ölçüler olmak üzere iki kısımdan oluşur.

Çelik kapı genişliği kanat ölçüsü olarak 90 cm dir

Çelik kapı yüksekliği kanat ölçüsü olarak 200 cm dir 

Anahtar Kelimeler: standart kapı ölçüleri, çelik kapı ebatları, çelik kapı boyutları, çelik kapı kasa ölçüleri, çelik kapı standart ölçüleri

Standart çelik kapı ölçüsü nedir

Standart çelik kapı kanat ölçüleri 90 cm * 200 cm
Standart çelik kapı pervazdan pervaza ölçüler 110*210*25

kapı genişliği kaç cm olmalı sorusuna cevap olarak standart kapı genişliği 90 cm bilgisini verebiliriz.

Dış Çelik Kapı Ölçüleri (Apartman Giriş Kapısı Ölçüleri)

Bina giriş kapısı ölçüleri olarak da isimlendirilen apartman giriş kapılarında genel olarak standart bir ölçü kullanılmaz.

Yapılan projeye göre ölçüler değişiklik gösterebilir. Fakat en çok tercih edilen apartman giriş kapısı ölçüleri 120*210, 140*210, 160*210 gibi ölçülerdir. Bu ölçülerde de genel tercih bir kanadın ana kanat olması diğer kanadın ise ihtiyaç halinde açılacak şekilde tasarlanmasıdır.

Fakat sadece bir adet geniş kanat yapılıp ölçünün kalan kısmı sabit yan bölme olacak şekilde de yapılabilir. Çok daha büyük ölçülerde bina giriş kapısı yapmak mümkündür. Bu gibi durumlarda ölçüye göre yanlarda veya üst kısımda sabit bölme kullanılabilir.

Apartman giriş kapılarındaki ölçü ve tasarım tercihi tamamen projeye göre belirlenmektedir. Bu sebeple apartman giriş kapılarında çok fazla seçenek ve çok farklı ölçü sunmak mümkündür. 

Villa çelik kapı ölçüleri

Villa çelik kapı ölçüleri, villa kapı ölçüleri apartman giriş kapısı ölçüleri ile aynıdır.  Villa kapısı ölçüleri olarak da adlandırılan dış kapı ölçüleri ile ilgili detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

Çelik kapı modelleri arasında ekonomik serimizi takip ederek çelik kapi sektöründe avantajlı çelik kapı fiyatlarını yakalamış olursunuz. Çelik kapıda kalitenin adresi Brango Çelik Kapı

 Çelik kapı ölçüleri arasında yer alan yangın kapısı ölçüleri için buraya tıklayınız.

Çelik kapı kasa renklerini tanımlamak için RAL renk kodları kullanılır. RAL renk kodları renkleri tanımlamak için kullanılan 4 haneli kodlardır. Çelik kapı RAL kodları için gerekli bilgileri makalemizde bulabilirsiniz. 

https://www.brangosteeldoor.com/blog/celik-kapi-renkleri-15896


Çelik Kapı Kasası Nedir? 

Çelik Kapınızın, duvara monte edilen bölümüdür. Genellikle her marka çelik kapıda kasa bölümü 2mm DKP sacdır. Çelik kapınızın, güvenli ve sağlam olabilmesi için kasanın bazı özellikleri olması gerekir. Çelik kapı kasasındaki mil yuvası en az 5 mm çelik ile güçlendirilmiş olmalıdır. 
Kullanılan kilit markası ve özelliği ne olursa olsun; Kilitten çıkan miller, her çelik kapıcının kalınlığını 2 mm olarak belirlediği kasanın mil yuvasına girer. O halde mantıklı ve pratik bir yöntemle bu bölümlerin çelikle desteklenmesi şarttır. Kapı kasasını tamamen çelikten imal etmek mümkün olmayacağından; kasasının kilit mil yuvasının çelik lamalarla (içi dolu çelik) desteklenmesi gerekir. Ayrıca bu da yeterli değildir. Kapınızın montaj sonrası kesin olarak esnememesi gerekir. Bu da ancak doğru montaj yöntemiyle sağlanır.

Apartman Dış Kapı Fiyatları için öncelikle sayfamızı ziyaret ederek, bir model tercih edin ve bizden o model için fiyat talebinde bulunun.

×
Turkish English العربية
×