Çelik Kapı Aksesuarları

Çelik kapı aksesuarları, estetik görünümleriyle birlikte güvenliği ve dayanıklılığı artırmak amacıyla tasarlanmıştır. Kapı kolları, menteşeler, kapı zilleri ve kilitleme sistemleri gibi çelik kapıların işlevselliğini destekleyen parçalar, kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olarak sunulmaktadır. Ayrıca, çeşitli renk ve tasarım seçenekleriyle kişisel tercihlere hitap eden bu aksesuarlar, evlerden iş yerlerine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

252/R MONOBLOK

252/R MONOBLOK

252/RL FİŞELİ MONOBLOK

252/RL FİŞELİ MONOBLOK

257/L FİŞELİ PLUS

257/L FİŞELİ PLUS

252/RYM YARI MERKEZİ

252/RYM YARI MERKEZİ

256 MERKEZİ KİLİT

256 MERKEZİ KİLİT

164CEC TÜPTEN ŞİFRELİ BAREL

164CEC TÜPTEN ŞİFRELİ BAREL

BLOKAJ ( BOYACI BAREL )

BLOKAJ ( BOYACI BAREL )

164BDGDSD

164BDGDSD

164BNE BİLYALI BAREL

164BNE BİLYALI BAREL

164BRGRSR YARIM BAREL

164BRGRSR YARIM BAREL

Çelik Kapı Kolu 1

Çelik Kapı Kolu 1

Çelik Kapı Kolu 2

Çelik Kapı Kolu 2

Çelik Kapı Kolu 3

Çelik Kapı Kolu 3

Çelik Kapı Kolu 4

Çelik Kapı Kolu 4

Çelik Kapı Kolu 5

Çelik Kapı Kolu 5

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 1

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 1

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 2

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 2

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 3

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 3

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 4

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 4

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 5

Paslanmaz Çelik Kapı Kolu 5

Lüks Çelik Kapı Kolu 1

Lüks Çelik Kapı Kolu 1

Lüks Çelik Kapı Kolu 2

Lüks Çelik Kapı Kolu 2

Lüks Çelik Kapı Kolu 3

Lüks Çelik Kapı Kolu 3

Lüks Çelik Kapı Kolu 4

Lüks Çelik Kapı Kolu 4

Lüks Çelik Kapı Kolu 5

Lüks Çelik Kapı Kolu 5

HER BOY ALÜMİNYUM ÇEKME KOL

HER BOY ALÜMİNYUM ÇEKME KOL

ALTI ROZETLİ ALÜMİNYUM ÇEKME KOL

ALTI ROZETLİ ALÜMİNYUM ÇEKME KOL

Alüminyum Çelik Kapı Kolu 3

Alüminyum Çelik Kapı Kolu 3

Alüminyum Çelik Kapı Kolu 4

Alüminyum Çelik Kapı Kolu 4

Çelik Kapı Aksesuar

Bir kapının görünüm olarak en önemli özelliklerinden birisi de aksesuarlardır, çelik kapının fiyatı tercih edilen aksesuarlar ile doğrudan etkilenir. Kullanılan aksesuarlar kapının görünümüne tamamen farklı bir hava katabilir. Genel olarak ahşap modeline uygun renk ve modelde aksesuar kullanımı tercih edilmektedir.

Çelik kapı aksesuarları, kapı üzerinde yer alarak kapının daha verimli kullanılmasını sağlayan, kullanıcıya kolaylıklar sunan eklentilerdir.

Çelik kapı aksesuarları genel olarak metal veya plastik akşamlardan üretilmektedir. Bu aksesuarlar, kullanıcının kapıyı manuel ya da otomatik bir sistem vasıtasıyla açma-kapama fonksiyonunu gerçekleştirir.

Çelik kapı aksesuarları, kapıyı oluşturan parçaların koordineli biçimde kapının olması gerektiği şekilde çalışmasını gerçekleştirdiği için önemlidir.

Çelik kapı aksesuarları kullanım amacı başta olmak üzere, kapının üretildiği metalin cinsi, kalınlığı, türü, şekli, tipi, kullanıldığı yer, içeriği gibi kapının üretim aşamasında kullanılan bütün faktörler göz önünde bulundurularak seçilmelidir. 

Teknik özellikleri ve sahip olması gereken standartlar dikkate alınarak kategorize edilen çelik kapı aksesuarları, kapının daha sağlıklı çalışması için gerekli parametreler belirlenmeden, beklenen fonksiyonlarını bilmeyenler tarafından seçilmemelidir.

Parametrelere uymayan ve gerekli fonksiyonlara sahip olmayan çelik kapı aksesuarları kullanım süreci içerisinde kapının üstlendiği görevleri yerine getiremeyecektir.

Görev ve fonksiyonlarına yerine getiremeyen bir çelik kapı kalitesinden, güvenliğinden, kullanım kolaylığından, sağlamlığından ve dayanıklı olmasından bahsedilemez. Böylesine olumsuz bir sonuç, kapıyı üreten firma, kapıyı tercih ederek projesine ekleyen müteahhitle birlikte kapıyı kullanan tüketiciyi problemli bir sürece götürür.

Çelik kapı, içinde bulunulan konut, ofis, işyeri gibi mekanların güvenliğini sağlamak için tercih edilir. Kullanıcısına daha güvenli, sağlıklı ve kaliteli hizmet sunamayan çelik kapı hiçbir anlam taşımaz.

Çelik kapının hizmet kalitesini artıran unsurların başında çelik kapı aksesuarları gelmektedir. Çelik kapı aksesuarları ancak kalitesiyle çelik gibi derecesine ulaşabilir. Aksi takdirde çelik değil sac yığınıdır. 

Çelik kapı aksesuarları nelerdir?

Çelik kapı kilit takımı

Çelik kapı aksesuarları içindeki baş aktör kilit takımıdır. Güvenlik, kaliteli çelik kapı için beklenen en önemli fonksiyondur.

Güvenlik, çelik kapının yerine getirmesi gereken birinci görevdir. Çelik kapı kilit takımı güvenliği sağlayan en önemli bileşendir.

Çelik kapı; ev, ofis ve işyeri için güven unsurudur, güvence kapının kendisidir. Çelik kapı; teknoloji, sağlamlık, dayanıklılık ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Çelik kapı kilit takımı; dayanıklı, standartlar dahilinde, kaliteli işçilik, yüksek koruyuculuk sağlamalıdır.

Basit sistemlerden oluşan çelik kapı kilit takımı da sağlam malzemelerden yapılmalı, kapıya güç vermeli, üst düzey güvenlik karakteri sağlamalıdır.

Teknik özellikleri yetersiz, güvenlik standartlarının üstüne çıkamayan, yeterli güvenlik pimlerine sahip olmayan, birinden değişik derinliklerde yaylı pimleri bulunmayan, dayanıklılığı zayıf çelik kapı kilit takımı, sahibini savunmasız bırakırken hırsızların işini kolaylaştırarak tehlike oluşturur.

 

Çelik kapı kilit takımı beklenen bütün özellikleri karşılaması amacıyla çelik malzemeden yapılmalı, bütçe aralıklarına göre çeşitlendirildiğinde bile kalite ve güvenlik özelliklerini yitirmemelidir. Çelik kapı kilit takımı sürgü takılarak güçlendirilebilir.

 

Çelik kapı kilit takımı teknik bilgilerini tanımlamak gerekirse: Çelik; gövdesi, ayna ve karşılığı, mandalı, sürgüsü, ek sürgüsü, galvaniz kaplaması, üç milli ve üç turlu olmalıdır. Kaplamalarda krom da tercih edilebilir.

Sıcaklık -10°C ile +60°C kademelerinde yer almalı, gömme menteşeli kapılarda, sürme kapılı kilitler için gömme sürme kapı olmalıdır.

Kilitleme plakası ve kilit alın demirinin birbirine uzaklığı en fazla 4 mm düzenlenmelidir.

Kabul edilebilir güvenlik bölümüne uygun olarak test edilmelidir.

Montaj emirleri tam anlamıyla uygulanmalıdır. Anahtar bölümünde kuvvet oluşturulmamalıdır.

Çelik kapı kilit takımı herhangi bir şekilde hasar görmemeli; yağlama, yıkama, kimyasal ve çizici işlem uygulanmamalıdır.

Çelik kapı kilit takımı birbirine bağlayan vidalar çıkarılmamalı, bağlantıları ayrılmamalıdır.

Bakım ve onarımı kullanıcı yerine uzman ve belge yeterliliği olan personel yapmalıdır.

Çelik kapı kilit takımı ayıplı olması durumunda 6502 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na gerek kalmadan satılan geri alınmalı, yüklü masraf olmadığı durumlarda ücretsiz tamir edilmeli ya da değiştirilebilmelidir.

Çelik kapı akıllı kilit sistemi

Akıllı kilit sistemi de günümüzde çelik kapı aksesuarları arasında sayılmaktadır Bütün silindir ve kilitlere uygulanabilen akıllı kilit sistemi uzaktan kumanda edilebildiği gibi elektronik anahtar, mekanik anahtar, kumanda hafızası, parmak izi kontrolüyle ve telefonla açma ve kapama yapılmasını sağlıyor.

 

Çelik kapı sürgü kilit

Çelik kapı aksesuarları içinde sayılabilen çelik kapı sürgü kilit de güvenlik kapsamında önemli bir fonksiyonu yerine getirir.

Çelik kapı sürgü kilit, yay olmadan anahtar ya da topuzun döndürülmesi sonucu hareket sağlanan kilit sürgü sisteminden oluşmaktadır.

 

Çelik kapı sürgü kilit, güç uygulanarak girme ya da hırsızlık girişimlerini önleyen, etkili koruma sağlayan bir aktördür.

Çok sıra dışı sistemiyle çelik kapı sürgü kilit, tepme, omuzla itme gibi bedensel veya farklı güç uygulanan saldırıları engelleme yeteneğine sahiptir.

Çelik kapı sürgü kilit; tek, çift ya da dikey şeklinde üç farklı çeşittir.

En basit sisteme sahip olan tek silindir sürgü kilit, anahtarla etkin hale getirilebilir.

Sağ ve sol taraftan da anahtar vasıtasıyla çalıştırılabilen çift silindirli kapı kilidi ile dikey sürgü kilit, anahtarla etkin hale getirilebilen tek ve iki taraftan da anahtar kullanılarak çalıştırılabilen çift sürgü kilitlere benzer biçimde çalışabilir.

Ahşap kapılarla, pencere ve dolaplarda da kullanılan zincirli sürgü, parmak vasıtasıyla basit bir biçimde sürüklenerek açılabilecek nitelikte tasarlanmıştır.

Zincirli sürgü kilit yoğun bir çaba ve alet gerektirmeden hemen monte edilebildiği gibi sökülebilmektedir.

Çelik kapı kilit rozeti

Çelik kapı aksesuarlarından çelik kapı kilit rozeti, kilit sisteminin etrafına koruma sağlamak suretiyle dayanıklılık kazandırdığı gibi güvenlik artıran bir unsur niteliğindedir.

Paslanmaz çeliğin en temel çeşitlerinden üretilen çelik kapı kilit rozeti delinmeye karşı sağlam bir dayanıklılık gösterir.

Bu tür paslanmaz çelik, çelik kapı kilit rozeti için su ve neme karşı üst düzey direnç gösterme özelliğine sahiptir.

Oksit olmadan korozyona karşı da dayanıklı bu çelikle çelik kapı kilit rozeti konut ve işyerlerinde; mutfak, banyo başta olmak üzere su ve nemli ıslak bölümlerde güvenle tercih edilmektedir.

400 dereceden fazla oksidasyon mukavemetine sahip olan bu paslanmaz çelikten yapılan çelik kapı kilit rozeti ile diğer aksesuarların direnci ve sürtünme dayanıklılığı beklenenden çok daha fazladır.

Çelik kapı topuzu

Çelik kapı aksesuarları içinde belki de en ön planda olan, ilk görünen, çelik kapı topuzu, en dikkat çekenidir.

Her çeşit çelik kapı ve dış kapıda kullanılabilen çelik kapı topuzu çelik ve çelikle uyum sağlayabilen her türlü ham madde kullanılarak yapılmaktadır.

Kapının açılıp kapanmasında, içeride bulunanlara mesaj göndermede görev üstlenen çelik kapı topuzu genel olarak oluşabilecek her çeşit darbe ve çizilmeye karşı dayanıklı ve dirençli olan başta pirinç gibi üst kalite kaplamalardan üretilir.

Çelik kapı topuzu üst kaplamasına olumsuz etki edebileceği için deterjan, asit, alkol, çamaşır suyu, kireç çözücü gibi bazı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.

Bu nedenle zarar görmemesi için çelik kapı topuzu temizliği için kuru yumuşak bir bez kullanılabilir.

Çelik kapı topuzu çok zengin renk, sembol ve model tercihleriyle kullanıldığı her kapıda bütünlük sağlarken dikkatleri üstüne çeken görüntü sunar.

Hammaddesi, rengi, kaplaması, genişliği, boyu, yapıldığı malzemenin türü ve cinsine, tasarımına, geometrik şekline, temsil ettiği simgeye göre çelik kapı topuzu tercih edilebilir.

Çelik kapı topuzu seçiminde topuzun taban çapı, saplama vida uzunluğu, topuzun çapı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tür özellikleri taşıyan bir çelik kapı topuzu yıllarca bozulmadan rahatlıkla kullanabilir.

 

Çelik kapı kolu takımı

Çelik kapı aksesuarları belirlenirken dikkat çekici, görünümü ve etkileyici parçalardan birinin de çelik kapı kolu takımı olduğu unutulmamalıdır.

Basma, itme ve çekmeyle kapının açma ve kapama hareketlerine yön veren, her seferinde fiziksel temasla kapının ilk dokunulan parçası çelik kapı kolu takımı görev yapar.

Mimari proje açısından da çelik kapı kolu takımı seçim ve satın alma sürecinde; ergonomisi, hijyen etkisi, estetiği, görselliğe katkısı, mekanik fonksiyonları dikkate alınmalıdır.

Çelik kapı aksesuarının sürekli dokunulan parçası çelik kapı kolu takımı, uzmanlarınca kullanıcının davranışları ve zevkleriyle örtüşen şekillerde seçilir.

Çelik kapı kolu takımı son kullanıcısı estetik görünümünü, ergonomik yapısı belki diğer bölümlerden daha fazla dikkat etmektedir.

Çelik kapı kolu takımı, seçiminde göz önünde bulundurulması gereken faktörleri belirlemek gerekir:

Öncelikle çelik kapı kolu takımı nerede kullanılacak, konut, ofis, okul, hastane, fabrika gibi hedeflenen kullanım yerine göre karar verilmelidir.

Bununla birlikte kapıyı kullanacak kişilerin özellikleri, ev, ofis, sınıf, wc gibi son kullanım alanları dikkate alınırken çelik kapı kolu takımı ahşap, yangın, yangına dayanıklı gibi hangi çeşit kapıda kullanılacağı da bilinmelidir.

Kapının hangi ham madde kullanılarak yapıldığı, kapının türü, kalınlığı,  kapının nasıl çalıştığı, ölçüleri, boyutu, şekli hatta rengiyle uyumlu çelik kapı kolu takımı seçilmelidir.

Çelik kapı kolu takımı özellikleri, ham maddesi, kaplaması, kapının basma ya da çekme kol olmasının yanında konstrüksiyon yapısı, ateşe dayanma derecesi, rozetlerin özellikleri ve nitelikleri, standartları, test belge ve üretim sertifikaları seçim için önemlidir.

Çelik kapı kolu takımı fiyatı da tercih kararında dikkate alınan bir faktördür.

Çelik kapı kolu takımı hammaddesi belirlenirken; kullanılacağı yerin coğrafyası, su, kar, nem, rüzgâr gibi yerlerde korozyon, kol yüzeyinde oluşacak kararma ve aşınma durumuyla birlikte kapının iç ve dış konumu, kullanım sıklığı da tabii ki önemlidir. Paslanmaz çelik kapı kolu takımı korozyon direnci yüksek olduğu için seçilebilir.

Kullanım sıklığı ve şartları, üretim teknikleri açısından paslanmaz çelik kapı kolu takımı dayanıklıdır. Bu tür seçimler ergonomik, ekonomik, kaliteli çözümdür.

Kullanım süresi ve paslanmaz çelik kalitesinde yüzey kaplaması için gelişmiş teknolojik yenilikler, çizilme, korozyon ve görüntü kirliliğini önleyen teknoloji tercih için önemli avantajlardır.

Günümüzde teknolojik yeniliklerin getirdiği anti-bakteriyel yüzey kaplama hijyen konusunda önemli faydalar sağlamaktadır.

Çelik kapı kolu takımı için kapı tipleri; ahşap, metal, sac, cam ve pivot açılır, yana kayan, aşağı yukarı gibi değişik çalışma şekilleri olan kapı çeşitleri de ürün tercihinde belirleyici unsur olacaktır.

Çelik kapı pervazı

Kapı pervazı da çelik kapı aksesuarlarından biridir. Çelik kapı güvenlik ve sağlamlığını artıran projelerden biri de kapı pervazı ve çerçevesini güçlendirmektir. 

Bir kapıyı ayakta tutan kapı çerçevesinin dikey kısmı kapı pervazı olarak adlandırılır. Kapıların ağırlığını sırtlanan kapı pervazı kapının diğer unsurlarının da uyumlu çalışarak kapının rahatlıkla açılıp kapanmasını sağlar. 

Kapı pervazı ne kadar güçlü ve güvenli yerleştirilirse kapı da doğru orantılı bir şekilde güvenli ve güçlü olur. 

 

Kapı, gömme dolap, pencere benzeri yapı unsurlarının taşıyıcı çerçeve vasıtasıyla duvara yerleştirilen pervaz, kapı kasasıyla duvar boşluğu arasında boş alanı kapatarak kapının dayanıklı, güvenli ve estetik görünmesine katkı sağlar.

Kapı pervazı piyasada; standart 45’lik, taçlı pervaz, standart 90’lık pervaz, fugalı alüminyum pervaz, sac pervaz gibi farklı üretim şekilleri ile kapı aksesuarı olarak görev yapar.

Kapı menteşeleri

Kapı menteşeleri kapıyı söveye bağlayarak kapının hareketinde önemli bir fonksiyonu yerine getirir. 

Kapılar çoğunlukla iç kısma doğru açıldığından kapı menteşeleri de genel olarak içe dönüktür. Bu nedenle hırsızların ulaşması imkansız olduğundan kapılar dayanıklı ve güvenlidir.

Emniyet saplama, oluklu pim ve tespit vidaları vasıtayla kapı menteşeleri sabit duruma getirilir. Kapı menteşeleri kapıyı güçlendiren, güvenlik ve dayanıklılık sağlayan eklentilerdir. 

Yönlü ve yönsüz menteşeler vardır. Kapı menteşeleri yapıldığı malzeme, şekli, rengi, kelebek ve bayrak gibi benzediği simgelere göre çeşitlere ayrılır.

Kapı menteşeleri, kapıları, sağa veya sola döndürürken, açılıp kapanırken kapının kasasına tutturur. Kaliteli paslanmaz çelikten yapılan, insan sağlığı ve çevreyi koruyan, su ve neme dirençli bu çelik türünden yapılan kapı menteşeleri okside olmadığı gibi korozyona da dayanıklıdır.

Ev ve işyeri mutfak ve banyo gibi ıslak alanlarında güvenle kullanılabilen, kapı kanadını kasaya sabitleyen, 3 eksende ayarlanabilen kapı menteşeleri vardır.

Gizli menteşeli kapı da kanat eni ile kanat boyu anlamlı değerlendirilir.

Çelik Kapı Dürbünü

Çelik kapı aksesuarları içinde dürbün, kullanıcılara görüntü sunar. Daire giriş kapıları üzerine takılan dürbün kapının dışına gelerek kapıyı çalan kişiyi gözetleme merceğiyle kapıyı açmadan görmeyi sağlar. Dürbün, 180 derece açısıyla kapının dışını görme imkanı verir.

Günümüzün modern teknolojisinde kamera ve zil dürbün ve diğer aksamlar; mesaj bırakma, otomatik algılama, alarm, video ile mesaj bırakma özellikleri taşıyor.

Çelik kapı aksesuarları arasında;

Üst emniyet mili, kapıyı kasayla bir bütün haline getirerek sabitleyen kasa pimler, kapıya dıştan monte edilen rüzgar ve su tutucu damlalık sıralanabilir.

Süpürgelik; böcek, ses, toz, rüzgar, sıcak ve soğuk şeklindeki istenmeyen girişleri durdurmaktadır.

Emniyet kilidi, kapı zili, kapı stoperi, emniyet kelepçe mandalları da çelik kapı aksesuarları arasında yer almaktadır.

×
Turkish English العربية
×
X Türkçe English 1 English 2 العربية