Kompozit Kapı

Kompozit kapı nedir (kompozit kapı ne demek)

Birden fazla malzeme bir araya getirilerek oluşan kompozit kullanılarak üretilen kapılara kompozit kapı denir. Kapı daha dayanıklı, daha yoğun ve daha sağlamdır.

Kompozit bir kapı, eviniz için harika bir giriş oluşturmak için üretilir. Ahşap malzemenin etrafında, ahşabı rüzgar ve yağmurdan koruyan dayanıklı PVC katmanları ve diğer hava koşullarına tamamen dayanıklı malzemeler elde edeceksiniz. Sonuç olarak, kapınız onlarca yıl yıpranmadan, eğilmeden veya solmadan performans gösterecek ve tasarım en iyi şekilde görünmeye devam edecektir.

Eviniz için benzersiz bir şekilde tasarlanmış modern veya geleneksel estetiğin yanı sıra üstün performans sunarlar.

Ülkemizde yaşam alanlarında kullanılan kapılarda en çok bize sorun olan kapıların çabuk yıpranmasıdır. Kompozit kapı ise bu sorunu ortadan kaldıran ve teknolojik anlamda en iyi olan kapı modelidir. Şimdilerde kompozit kapılar çok tercih edilmekte, kompozit dendiğinde dış hava şartlarına bile dayanıklı olduğu, hatta cephelerde hem tasarım amaçlı hemde sağlamlık açısındanda kompozit malzeme kullanılmaktadır. 

Kompozit kapılar, uPVC'den daha kalın olma eğilimindedir ve daha güçlü, daha güvenli ve enerji verimli bir seçim olarak kabul edilir. Ancak, genellikle daha yüksek bir maliyetle gelirler. 

Kompozit Kapı Nelerden Yapılır?

Kompozit bir kapı birkaç malzemeden yapılmıştır. Özünde, kompozit kapılar, tasarıma gücünü veren sağlam bir ahşap bölüme sahiptir. Sadece bu da değil, ahşap doğal bir yalıtkandır, yani bu kapılardan daha az soğuk hava geçebilir.

Buna ek olarak, kompozit kapılar, içindeki ahşabı korumak için ek katmanlara sahiptir. uPVC, hava koşullarına dayanıklı, çok yönlü bir tasarım olan en yaygın olanıdır. Kötü hava koşullarında, uPVC profilleri görünümlerini daha uzun süre koruyacaktır. Bu, altındaki ahşabı çatlama, eğrilme ve zamanla çürümeye karşı korur.

Taktığınız kompozit kapıya bağlı olarak, tasarımda başka malzemeler de olabilir. Laminasyon katmanları genellikle daha fazla güç katar ve evinizin doğal ısısının daha fazla korunmasına yardımcı olarak faturalardan tasarruf etmenize yardımcı olur. Alternatif olarak, bazı kompozit kapılar bir GRP kaplamaya sahiptir. GRP veya cam takviyeli plastik inanılmaz derecede esnektir.

Kompozit Kapı Özellikleri

  • Termal olarak verimli.
  • Masif ahşap çekirdek, kırılmalara karşı güçlü bir savunma sağlar. 
  • Ahşap veya uPVC kapılardan daha uzun ömürlü ve çok daha sağlamdır.
  • Temizlemesi, bakımı kolaydır ve yeniden boyama gerektirmez.
  • Kompozit kapılar geniş bir renk ve tasarım yelpazesinde mevcuttur. 
  • Doğru takıldığı takdirde, kompozit kapılar hava akımına karşı oldukça dayanıklıdır.
  • Kompozit kapılar, kalın, çok katmanlı tasarımları sayesinde oldukça ses geçirmezdir.
  • Yangına dayanıklı kompozit kapılar mevcuttur.

Kompozit Kapı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu kapılar, özellikle kapı güneye bakıyorsa, sıcak havalarda şişebilir. 
  • Tipik olarak, kompozit kapılar, daha karmaşık üretim süreçleri nedeniyle uPVC ve ahşap kapılardan daha pahalıdır.

Çelik Kapı ile Kompozit Kapı Arasındaki Farklar

Her iki seçenek de estetik açıdan hoş ve yüksek derecede güvenlik sunarken, temel bir çelik kapı tasarımı gereği biraz daha güçlüdür. Aynı zamanda daha geniş bir güvenlik yükseltmeleri yelpazesiyle (daha kalın çelik vb.) birlikte gelir. Standart çelik kapılar ayrıca daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve özellikle yangın sertifikalı olmaları durumunda, standart bir kompozit kapıya göre bir yangın durumunda genellikle daha güvenli kabul edilir.  

Etiket: kompozit çelik kapı modelleri

 

×
Turkish English العربية
×
X Türkçe English 1 English 2 العربية