TR EN AR

Çelik Kapı Kasası Nedir? 

Çelik Kapınızın, duvara monte edilen bölümüdür. Genellikle her marka çelik kapıda kasa bölümü 2mm DKP sacdır. Çelik kapınızın, güvenli ve sağlam olabilmesi için kasanın bazı özellikleri olması gerekir. Çelik kapı kasasındaki mil yuvası en az 5 mm çelik ile güçlendirilmiş olmalıdır. 
Kullanılan kilit markası ve özelliği ne olursa olsun; Kilitten çıkan miller, her çelik kapıcının kalınlığını 2 mm olarak belirlediği kasanın mil yuvasına girer. O halde mantıklı ve pratik bir yöntemle bu bölümlerin çelikle desteklenmesi şarttır. Kapı kasasını tamamen çelikten imal etmek mümkün olmayacağından; kasasının kilit mil yuvasının çelik lamalarla (içi dolu çelik) desteklenmesi gerekir. Ayrıca bu da yeterli değildir. Kapınızın montaj sonrası kesin olarak esnememesi gerekir. Bu da ancak doğru montaj yöntemiyle sağlanır.

Apartman Dış Kapı Fiyatları için öncelikle sayfamızı ziyaret ederek, bir model tercih edin ve bizden o model için fiyat talebinde bulunun.

Çelik Kapı Kasa Çeşitleri

Kapı montajı için en önemli noktalardan birisi doğru kasa tipinin seçilmesidir. Kasa tipinin doğru seçilmesi için de montaj yapılacak yerin durumu doğru belirlenmiş olmalıdır. Genel olarak 3 tip kasa tipinden bahsetmek mümkündür. Bunlar;

 1. Ayarlı Kasa
 2. Sabit Kasa
 3. Profil Kasa

Ayarlı Kasa

Ayarlı kasa en çok kullanılan kasa tipidir. Bu sistemde kasanın pervazları duvarın üzerine gelecek şekilde boşluğu kapatır. Duvarın hem iç tarafından hem de dış tarafından üzerine gelip boşluğu kapatacak şekilde payının olması kolaylık sağlamaktadır. Diğer taraftan montaj sırasında kasa iç ve dış olmak üzere iki parçaya ayrılıp duvarın kalınlığına göre 7 cm kadar daralabiliyor olması da kolaylık sağlamaktadır.

Türkiye standartlarında genel olarak bu tip kasaların kalınlığı 20-25 cm arasında değişmektedir. Eğer evin içerisinde ve dışında pervazlara engel olacak bir durum yoksa bu kasa tipinin seçilmesi doğru olacaktır.

Sabit Kasa

Bir diğer kasa tipi sabit kasa yapısıdır. Bu kasa tipinde duvar kalınlığı ne ise ölçü olarak onun verilmesi gerekmektedir. Çünkü kasanın ölçüsünün değişmesi gibi bir durum yoktur. Bu tip kasalarda genel olarak montajı yapılacak yerin durumuna göre sadece iç tarafında veya sadece dış tarafında duvar üstüne gelecek şekilde pervaz bulunmaktadır. Kasa kalınlığı sabittir, içten veya dıştan pervazlı olabilir.

Eğer dış tarafında pervaz varsa iç tarafındaki pervazlar daha küçük olup duvar boşluğu içerisinde kalmaktadır. Tam tersi durumda ise iç tarafındaki pervaz duvar üzerine gelip, dış tarafındaki pervaz duvar boşluğu içerisinde kalır. Eğer her montaj yerinin hem iç hem de dış tarafında pervaz kullanmak mümkün değilse bu durumda her iki tarafındaki pervalarda duvar içerisinde kalacak şekilde üretim yapılır.

Bu şekilde yapılacak olan kapılar için ölçü verilirken duvarın iç boşluğu ne olarak verilmelidir. Aksi takdirde kapı montajı sonrasında boşluk kalabilir veya kapı montaj yerine büyük gelebilir.

Profil Kasa (Tünel Kasa)

Tercih edilen bir diğer kasa tipi ise profil kasa diğer ismiyle tünel kasa tipidir. Bu kasa tipinde genel olarak herhangi bir pervaz yapısı bulunmamaktadır. Ölçü olarak net duvar boşluğu dikkate alınır ve kapı bu boşluk içerisine tam olarak yerleştirilir. Kasa kalınlığı sabittir, pervaz kullanılamayacak yerlerde tercih edilebilir.

Eğer yine pervaz yapısına engel olacak bir montaj yeri varsa, Kapı yerinin içten ve dıştan çevresinde herhangi bir boşluk yoksa bu kasa tipinin seçilmesi doğru olacaktır. Bu kasa tipinde montaj için kasa üzerinde vidalama yerleri bırakılmaktadır. Montaj sonrasında bu vidalama yerleri kapak ile kapatılmaktadır.

Malzemeye Göre Çelik Kasa Çeşitleri

Kaplamalı Kasa

Metal pervaz üzerine ahşap, kompozit, PVC gibi malzemelerle kaplama uygulanır.

Metal Kasa

Kanat ana malzemesi metal olup, kullanılan sac kalınlığı tercihe göre farklılık göstermektedir. Tercihe göre farklı kalınlıklarda sac kalınlıkları ile yapılabilir. Metal farklı büküm ve kalıp teknikleri ile düz, bombeli veya turbo pervaz yapılabilir.

Alüminyum Kasa

Kanat çevresine alüminyum döşenir. İç kısmında yine metal kullanılır. Alüminyum farklı renklerde olabilir. Yine tercihe göre boyamak mümkündür. Metal görünümünden hoşlanmayan kişilerin tercihi olabilir. Kasa metalden değil alüminyum malzemeden yapılır. Yine tercihe göre istenen renge boyanabilir.

Kanat Yapısına Göre Kasa Çeşitleri

Panel Kanat

Farklı sac kalınlıkları tercih edilerek metalden üretilen kanat şeklidir. En çok tercih edilen kanat yapısıdır.

Klasik Kanat

Panel kanat yapısına göre daha geleneksel olan kanat şeklidir. Metal kısımları daha geniş olup orta kısmında ahşap kullanılmaktadır.

Klasik Düz Seren Kanat

Genel olarak bina giriş modellerinde tercih edilir. Çevresinde geniş bir metal kısım olup orta kısmı cam olarak tercih edilmektedir.

 

Resimlerle Çelik Kapı Kasaları

 • Ayarlı-Kasa-Bombeli-Pervaz
  Ayarlı Kasa Bombeli Pervaz
 • Ayarlı Kasa Bombeli Pervaz Zaviye Kesim
  Ayarlı Kasa Bombeli Pervaz Zaviye Kesim
 • Ayarlı Kasa Düz Pervaz
  Ayarlı Kasa Düz Pervaz
 • Ayarlı Kasa Düz Pervaz Bombe Çatım
  Ayarlı Kasa Düz Pervaz Bombe Çatım
 • Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Bombeli Pervaz
  Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Bombeli Pervaz
 • Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Bombeli Pervaz Zaviye Kesim
  Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Bombeli Pervaz Zaviye Kesim
 • Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Düz Pervaz
  Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Düz Pervaz
 • Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Düz Pervaz Bombe Çatım
  Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Düz Pervaz Bombe Çatım
 • Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Kasa Kaplamlı Bombeli Pervaz
  Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Kasa Kaplamlı Bombeli Pervaz
 • Ayarlı Kasa Fitil altı Vidalı Kasa Kaplamlı Düz Pervaz
  Ayarlı Kasa Fitil altı Vidalı Kasa Kaplamlı Düz Pervaz
 • Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Kasa Kaplamlı Düz Pervaz 2
  Ayarlı Kasa Fitil Altı Vidalı Kasa Kaplamlı Düz Pervaz 2
×
Turkish English العربية
×