Kapı sizi içeride istenmediklerinizi sizden uzakta dışarıda tutarak size mahremiyet sağlar.

Açık kapıdan girilebilir, kapalı kapıdan, kapının arkasındaki kişinin izni olmadan, haber verilmeden girilmez. Yaşanılan mekanın, ofisin, işyerinin güvenliğini en üst düzeye çıkarmanın en iyi yollarından biri güvenli ve sağlıklı çalışan kapıdır. 

Daha güvenli ve sağlıklı kapıya sahip olmak için güvenli ve sağlıklı kilide sahip olmak gerekir. Kapı onu koruyan, gizleyen kilidi kadar güçlüdür. 

Sağlam malzemeden yapılmayan kilit kolayca açılır, en basit şekilde bir hamlede kırılır. Sağlam malzemeden yapılan, gerekli özelliklere sahip, doğru seçilmiş  kilit kapıyı yeniler kapıya güç verir. 

Kapılarında kullandıkları kilitlere önem vermeyenler dışarıdakilere ve özellikle hırsızlara karşı her zaman savunmasız, güvenlikten uzak ve tehlike altındadır. Bu nedenle öncelikle eskimiş kilitlerinizi yenileyen, arıza yapanları tamir ettirin, teknik olarak mümkün olanları üst seviyelere çıkarın, güvenlik pimleri ekletin.

Küçük eklemeler, kilitlerinizin verimliliğini artırır, sizi de güvende kılar. Kilitleri son derece iyi çalışan sürgülere çevirmek kapıyı eskisinden çok daha güçlü hale getirir.

Çelik Kapı ve Kilit Sistemleri

Çelik kapı alınırken kilit sistemine dikkat edilmesi gerekir. Çok farklı kilit sistemleri vardır. Güvenli, kaliteli çelik kapıda üst, orta, alt ve tepe kilitleme sistemi olmalıdır. Bu sistem yeterli güvenlik sağlar.

İyi bir çelik kapı tercihinde güvenlik ilk şart olmalıdır. Çelik kapı sistemleri kaliteye odaklanır. Çelik kapı iç iskeletinde minimum 1,5-2 mm arası saç olmazsa güvenilirlik azalır.

Çelik kapı; ev, ofis ve işyeri için güven unsurudur, güvence kapının kendisidir. Çelik kapı, teknoloji, sağlamlık, dayanıklılık ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Çelik kapı; dayanıklılık, standartlara uygunluk, montaj kaliteli işçiliği, yüksek koruyuculuk niteliklerine sahip olmalıdır. Çift contalama, yüksek güvenlik, estetik, çeşit ve alternatif çokluğu tercih sebebidir.

Çelik kapı sert ve doğru malzemeler kullanılarak zorlamaya imkân vermeyen sağlamlığı, yeterli ve gerekli güvenlik tedbirlerine sahip olmalıdır.

Çelik kapı güvenlik hissi vermeli, bunun için her açıdan kaliteli özellikleri barındırmalıdır. Özellikle iç iskelet çelik yapı, çelik ve gövde saçlar, saçların kalınlığı, kasası önemli ayrıntılardır.

Kilit Nasıl Çalışır?

Bir kilidi seçmek için nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Kapı kilidi basit bir sistemdir. Farklı derinliklerdeki yaylı pimleri ayarlandıktan sonra açılır.

Dişlerine bakarak pimlerin düzeni anlaşılan anahtar, kilidi çevirir, pimleri ayarlandığı noktaya getirerek açılmasını sağlar. Gelişmiş kilitler de hileli pimlere ve karışık sistemlere sahiptir.

Kapı kilidi arızıları nelerdir?

Kuruluk ve kir nedeniyle kapı kilidi ve sürgü yapışarak çalışmayabilir. Bu sorunu gidermek için anahtar yuvasına toz grafit veya teflon yağ spreyi püskürtülerek kuruluk ve kir temizlenebilir. 

Bazı durumlarda anahtar yuva içinde kırıldığında kilit çalışmaz. Yuvada kalan kırık anahtar parçasını; kargaburnuyla çekerek, yuvaya diğer taraftan ince sert bir tel sokup iterek, silikonu ateşle eritip yuva girişinden kırık anahtara doğru bastırıp donduktan sonra da geri çekerek ya da silindiri söküp kilitçiye getirip tekrar çalışır hale getirilebilir.

Sert kış iklimlerinde kapı kilidinin donması hiçbir zaman sürpriz değildir. Kilit donduğunda çalışmaz durumda değildir, diğer arızalardan farklı olarak anahtar donan yuvaya giremez. Çakmak veya ateş kullanmadan sıcak hava üfüren saç kurutma makinesi, fan gibi cihazlarla, sıcak su ve buz çözücülerle buz eritilip kilit açılır hale getirilebilir.

Günlük sürekli kullanım nedeniyle gevşeyen kollu kapı kolu kilitleri yanlardaki vidalar kapı koluyla eşit hizaya gelinceye kadar sıkıldığında kilit çalışır, kapı kolu gevşekliği giderilir.

Anahtar kilide girmiyorsa sorun sadece kötü kopyalanmış anahtar olabileceği gibi açıkken anahtar çevrilip kapalıyken hareket etmediğinde kapı veya kilit aynı hizada olmayabilir.

Yanlış hizalanma, gevşek kapı, herhangi bir sarkmanın giderilmesi için menteşe vidaları sıkılır. Anahtar yine de dönmüyorsa, kilidin karşı plakası çıkarılarak, sürgüyle aynı hizaya getirildiğinde kapı açılabilir.

Çelik kapı anahtar göbeği değiştirme

Çelik kapı kilidi değiştirmek için geçerli sebepler

  • Hareketli parçaları aşınan kilidi tamir ettirmek veya değiştirmek gerektiğinde yapılmalıdır.
  • Anahtar yuvadayken tüm silindir dönüyorsa, sıkışan kilit yağladıktan sonra da çalışmıyorsa kapı kilidi değiştirme işlemi yapılmalıdır.
  • Kilidin içinde kırılan anahtar çıkarılamazsa, anahtar döndüğü halde kilit çalışmıyorsa kilit değiştirme işlemi yapılmalıdır.
  • Hırsızlık girişimi sonrası kilitte hasar varsa, güvenlik endişeleri sürüyorsa kapı kilidi değiştirme işlemi yapılmalıdır.
  • Sürgü takılması gerekiyorsa, kilit eskimiş ve değiştirilmesi gerekiyorsa mutlaka bir profesyonel, uzman veya çilingir çağırılmalı, çelik kapı kilidi değiştirme işlemi yapılmalıdır.

Kapının hangi parçaları nasıl değiştirilebilir?

Çelik kapının önemli bir parçası olan karşılık levhası izinsiz girişlere karşı ek güç ve direnç sağlar. Karşılık levhasının sağlamlığını kontrol edin, gerekiyorsa değiştirin veya onarımını yaptırın.

Kilit ve mandal mekanizmasından yararlananlar sürgülere geçerek güvenliklerini daha da artırabilir. Bunun için kilidi kaldırmanız gerekmez. Yüksek güvenlik için kapıya sürgü eklenebilir. Kapınızı aynı şekilde kullanmaya devam ederken, karşılık levhası ek bir güvenlik daha sağlanmış olur.

Kapının sağlam bir çekirdeği varsa bu kırılması çok zor, eşdeğer kapılardan da kullanımdaki aşınma ve yıpranmaya karşı çok daha uzun dayanacağı anlamı taşır. Sağlam çekirdekli kapılar sesi en aza indirir ve yalıtım da sağlar, çelik kapı çok direnç gösterir. Ev, ofis, işyeri güvenliğini sağlamak ekonomik kazançtan daha önemlidir. 

Kapı pervazını ve kapı çerçevesini güçlendirmek de çok önemli bir güvenlik ve sağlamlık artırıcı çalışmadır. Kapı çerçevesinin kapıyı yerinde tutan dikey kısmı olan kapı pervazı, kapının ağırlığının büyük bir kısmını tutarak diğer parçaların da gerektiği gibi çalışarak kapının düzgün bir şekilde açılıp kapanmasını sağlar. İyi bir kapı pervazı güvenli yerleştirildiğinde kapı çok daha güçlü hale gelir. 

Kapıyı söveye bağlayan kapı menteşeleri de kapının önemli bir aksamıdır. Genellikle kapı menteşeleri kapı içe doğru açıldığı için içe dönüktür. Bu nedenle hırsızlar ve davetsiz misafirler bunlara erişemediğinden dayanıklı ve güvenlidir. Dışa açılan kapı menteşeleri zarar görürse, hırsızlar kapıyı menteşelerden çıkarabilir.

Kapı menteşeleri, emniyet saplamaları, oluklu pimler ve menteşelerde tespit vidalarıyla sabitlenebilir. Bunlar kapıyı güçlendirmeye ve güvenliği artırmaya, uzun süre dayanıklılık sağlayan menteşelere yapılan küçük eklemelerdir. 

Çelik Kapı Bakımı

Kapıyı güçlendirme, güvenliğini artırma ve sağlamlaştırmak için kapı bakımı belli aralıklarla yapılmalıdır. Bunun için kapı malzemelerinin bozulmadığı kontrol edilmeli, çürüme belirtileri araştırılmalı, iklim şartlarına karşı tavrı kıyaslanmalıdır.

Kapı, güvenliğin ayrılmaz bir parçası ve omurgasıdır, her zaman sağlıklı olması gerekir. Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri, kapının olabildiğince sağlam olduğundan emin olmak için gereğini ve bakımını yapmaktır.

En İyi Kapı Kilidi Nasıl Olmalı?

En iyi kapı kilidini takmak için zaman ayırmak, aileniz ve eşyalarınızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı olabilir.

Profesyonel, uzman ve çilingirler kilidin güvenliğini değerlendirmede size yardımcı olabilir, neyin işe yarayıp yaramadığını bilir. Bu nedenle en iyi kapı kilidini seçerken deneyimlerinden ve uzmanlıklarından yararlanın.

Seçeneklerinizi araştırın

Mağazalarda satılan bazı kilitler TSE tarafından geliştirilen standartlara göre sınıflandırılmıştır. İşlev ve malzeme bütünlüğü açısından en yüksek olanı tercih etmekte fayda vardır.

Bazı kilitlerin, kuvvete karşı ek koruma için ekstra uzun vidalar içeren karşılık plakaları vardır. Kilitleriniz onlarla birlikte gelmiyorsa, karşılık plakaları için diğer destek seçenekleri hırdavatçılarda mevcuttur.

Kapı sövesi takviye kitleri de mevcuttur, kilit çarpma noktalarını (menteşeler, kilit ve kapı kenarı) güçlendirmek için mevcut kapı sövesine uyarlanabilir. Takviye plakaları tipik olarak galvanizli çelikten yapılır ve vidalarla monte edilir.

Söve takviyesi eklemek, kapı sisteminin gücünü önemli ölçüde artırır. Kapı çerçevenize giren vidaların uzunluğu için üreticinin tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olun.

Düzenli olarak derlenen suç verilerinde hırsızların % 70 kadarının ön kapıyı zorladığı %20'sinin pencereden girdiği geri kalanın aslında zorlanmadan ev sahipleri kapıyı kilitlemeyi unuttukları için içeri girdiği bilgileri yer almaktadır.

Ev güvenliği, ön kapı, kilit ve silindir seçimi ile başlar.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek varken ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan kilidi nasıl bulacaksınız? Kilit her gün alınan bir şey değildir: Yeni bir ev yaparken, evi, kapıyı veya kilidi yenilerken alınır. Eve, ofise ve işyerine istenmeyen girişlerle aradaki engel kilittir.

Kilit almanız veya değiştirmeniz gerektiğinde, kilidi kullanacağınız kapı, pencere türü, yapının kalitesi ve güvenlik düzeyi gibi değişkenleri unutmayın.

Şüpheniz varsa, girişinizi, kapılarınızı ve pencerelerinizi inceleyip size en iyi çözümü sunacak deneyimli bir profesyonel, uzman ve çilingir ile görüşün.

Güvenlik standartlarını karşılamanın, doğru kilidi seçmenin ve düzgün bir şekilde takılmasının yanı sıra ek güvenlik önlemleri önerebilir.

Kilidi nerede kullanacağınızı belirlemek, kapının ana işlevini tespit etmek, kilit seçiminde kilit adımdır. En uygun güvenlik seviyesini belirlemenize yardımcı olur.

Örneğin, bir koridor veya bir iç kapı, genellikle ön kapıdan daha düşük bir güvenlik düzeyi gerektirir. Öte yandan kapı, yaya trafiğinin yoğun olduğu bir alana (banyo gibi) monte edilmişse, daha düşük güvenlik sağlasa bile daha dayanıklı bir kilit seçmek daha iyidir.

İç kapıların güvenlik derecesi ön kapıdan daha düşük, kapı ve pencereler daha yüksek güvenlik düzeyine ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, zırhlı kapının caydıramadığı hırsızlar da var. Kilidi zorlamayı ve çeşitli ev kırma tekniklerini kullanarak içeri girmeyi başarır: Kilit kırar, tuş darbesi, silindir yakalar.

Kilit satın almadan önce, sertifikalı olup olmadığını kontrol edin. Dayanıklılık, kapı kütlesi ve kapanma kuvveti, yangın ve duman kapılarında kullanıma uygunluk, emniyet, korozyon direnci ve sıcaklık, güvenlik ve matkap direnci, anahtar tanımlamalarına dikkat edin.

Çelik Kapı Kilit Göbeği(Barel)

Çelik kapı bareli Anadolu tabiriyle kapı kilidinin göbeği demektir.

Çelik kapı bareli seçmeden takılacağı kilidin markası önemlidir. Çünkü tanınan önemli kilit markalarının bareli birbirine uyar ve birbirini açarken sıradan marka kilitlerin barelleri birbirine uymadığı için açmayabilir.

Barel boyu çoğunlukla 70 mm civarında uzunluğa sahip olmasına rağmen daha uzun veya kısa bareller de olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir.

Çelik Kapı Kilit Göbek Çeşitleri (Kilit Barelleri)

German Göbek

3 anahtarı olmasına rağmen diğer çeşitlerin anahtar kombinasyonuna göre azdır.

Sistem Göbek

3 anahtarı vardır, kombinasyonu German barelden çok, bilyalı barelden az sayıdadır.

Bilyalı Göbek

5 anahtarı ve diğerlerinden daha fazla sayıda kombinasyonu vardır. Şöyle ki 5 milyonda 1 anahtar eşleşme ihtimaline ek olarak emniyet kartına da sahiptir.

İhtiyacınıza bağlı olarak bu anahtarlarsan birini tercih edebilirsiniz. Çelik kapı bareli tercih noktasında kiracılar German barel anahtar sayısı ve kombinasyonu nedeniyle bilyalı barel, uygun fiyatlı olması için de sistem barel tercih edilmektedir.

Bunlardan farklı mandallı, yani arka kısmında anahtar girişi olmayan barel mandalı çevirerek kapıyı kilitleyebilme avantajından dolayı tercih edilmektedir. Fakat bir mandallı bir barel kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Çivi anahtarlı barel ise emniyet kilitlerinde kullanılmaktadır. Farkı kilidin içi açılarak değiştirilir, kapının dış tarafında parçası olmadığı, küçük bir delik gözüktüğünden hırsız zor açar. Fakat uzun anahtarlarını taşımak sıkıntılıdır.

Hırsız kapıyı açarken bareli dışarıdan kırarak çıkarıp kendi barelini takarak kapıyı açar. Tuzaklı barel, hırsız barelin dışardaki kısmını kırdığında barelin diğer tarafı içeride kaldığı için barel çıkarılamaz, hırsız da kapıyı açamaz.

Dayanıklı çelik takviyesi yapılan bareli hırsız kıramayacağı için kapıyı açamaz. Bu diğer barellere göre çok daha güvenli bir özelliktir.

Çelik Kapı Emniyet Kilidi

Ev, ofis ve işyeri gibi yaşadığınız mekanlardaki güvenliği artırmanın yollarından biri deçok pratik bir biçimde küçük bir tornavida sayesinde kapınızın arkasına çelik kapı emniyet kilidi eklemektir.Çelik kapı emniyet kilidi hırsız için ekstra bir önlem oluşturacağı için size büyük güvenlik avantajı sağlarken, istenmeyen davetsiz misafirler için aşılamaz büyük bir sıkıntı oluşturacaktır. Eklendiği kapının bir bakış aralığı kadar açılmasına da imkan sağlayan çelik kapı emniyet kilidi çok önemli miktarda yük ve basınç mukavemetine de sahiptir.

Kullanıcıya güvenlik hırsıza büyük risk oluşturur.

×
Turkish English العربية
×
X Türkçe English 1 English 2 العربية