TR EN AR

Yangın Kapıları

Toplum arasında Yangın Kapısı Yönetmeliği olarak da isimlendirilen, 2007/12937 karar sayılı  "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik"i okumak için tıklayın.

 

Yangın Kapısı Nedir?

Yangın çıkış kapısı, okul, iş merkezi, otel, fabrika, apartman, alışveriş merkezleri, hastaneler, sinema ve tiyatro salonları, gösteri merkezleri, spor merkezleri, konser alanları gibi insanların yoğunlukta olduğu yerlerde yangına karşı önlem alınması için kullanılan kapı çeşitidir.

Yangın Çıkış Kapısı

Binaların içerisinde olması muhtemel yangın ve benzeri acil durumlarda önlem almak en önemli tedbirlerin başında gelir. Bu tedbirlerin sağlanması için yangın çıkış kapıları önemli bir rol oynar. Muhtemel yangın felaketi esnasında insanlar panik halinde bina çıkışlarına yönelir. Bina çıkışlarında kullanılan kapılar işlevi nedeniyle farklı malzemelerden üretildiği için ısıya dayanıklı değildir. Bu nedenle afet esnasında kullanılamaz ve insanlar içeride mahsur kalabilir. Yangın çıkış kapısı olan bir binada bu tip senaryolara rastlanmaz. Yangın çıkış kapısı, isminden de anlaşılacağı gibi yangın ve benzeri acil durumlarda insanların en hızlı ve sağlıklı bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan kapı sistemleridir. Yangın çıkış kapısı üretiminde yanmaz çelik malzeme kullanılır. Üretiminde kullanılan malzemeler ısıya dayanıklıdır. 120 dakikaya kadar alevleri engeller. Aynı zamanda duman sızdırmama özelliği insanların dumandan zehirlenmemesini sağlar ve sağlıklı bir şekilde olay yerini terk etmelerini kolaylaştırır. Yanma ve ısıya dayanıklı yangın çıkış kapısı, yangın yayılmış olsa bile dumanı kesme ve alevleri bir süreliğine engelleme özelliği sayesinde güvenli ortam oluşturur.

Yangın çıkış kapısının üretiminde genellikle kırmızı, mavi, yeşil gibi dikkat çekici renkler kullanılır. Ancak isteğe bağlı olarak diğer renkler de kullanılmaktadır. Ayrıca kullanılacak alana göre farklı ebatlarda üretilen yangın çıkış kapısı, tek kanatlı, çift kanatlı, camlı olarak üretilmektedir.

 

Yangın Merdiven Kapısı

Dikkat çekici renklerde üretilen bu kapılar tehlike ve yangın anında insanları yangın merdivenlerine güvenli bir şekilde ulaştırır. Yangın merdiven kapısı, dumanı ve ısıyı minimum düzeye indirir. Havayı kesme özelliği sayesinde alevlerin kontrol altına alınmasında destek olur ve yangının yayılmasını engeller. Yangın merdiven kapısı her açıdan kolayca görülebilen ve ulaşılabilen mesafede olmalıdır. Bu nedenle yerini belli eden levhalar ve işaretler kullanılır.

Yangın merdiven kapısı istenilen her renkte ve ebatta üretilir. Aynı zamanda iç ve dış kısma açılım, sağ veya sola açılım gibi birden fazla seçenek sunar. Üretiminde kullanılan hidrolik malzemeler yangına dayanıklı olmasını sağlar.

Yangın merdiven kapısının en belirgin özelliklerinden bir diğeri de güvenli bölgeyi izole etmesidir. Yangın esnasında kat merdivenleri zehirli dumanı biriktirecek ve kullanılamaz hale gelecektir. Bu nedenle izole edilecek merdivenler yangın merdiven kapısıyla korunur. Aynı zamanda yangın merdiven kapıları kendiliğinden otomatik olarak kapanarak güvenliği sağlar. Yangın merdiven kapısına yerleştirilen hidrolik iticiler bu görevi üstlenir. Böylece kaçış anında dumanların güvenli alana dolmamasını ve gerektiğinde dışarıdan içeriye girmeyi sağlar. Yangın merdiven kapısı kullanımında dikkat edilmesi gereken unsur kapının kapalı tutulmasıdır. Hem işlevinin yitirilmemesi için hem de merdivenin sadece amacı için kullanılabilmesi için bu unsura dikkat edilmelidir.

Yangın Kapısı Fiyatları

Yangın, ansızın meydana gelen kontrol edilmesi güç bir olaydır. Yangının gerçekleştiği alanda önemli olan içeride bulunan insanları en kısa sürede oradan çıkarmak ve alevlerle olan bağlantıyı kısa sürede kesmektir. Bu noktada yangın kapılarına düşen görev büyüktür. Hemen hemen çoğu kişi bu olası felaketten en uygun maliyetle kurtulmak ister. Yangın kapısı fiyatları arasında araştırma yapar ve bütçeye uygun olanı alır. Yangın kapısı fiyatları, üretimde kullanılan malzemesine göre değişiklik gösterir. Kullanılan malzemenin kalitesi arttıkça fiyat da o ölçüde artar. Fiyatların değişiklik göstermesindeki bir diğer etken yangın kapısının kullanılacağı alandır. Alanda belirlenen ölçülere uygun ebatlar, cam pencerenin olup olmaması, renk vb. etkenler fiyatın belirlenmesinde göz önünde bulundurulmaktadır.

Yangın kapısı fiyatları satın alacak kişinin istekleri doğrultusunda da değişiklik gösterir. Görüntü olarak şık ve estetik uyum isteyen alıcılar mekana uygun boya, aksesuar vb. unsurları talep edebilir. Talepler doğrultusunda özel olarak üretilen yangın kapısı fiyatları artabilir.

Yangın Kapısı Fiyatları Kayseri

Kayseri yangın kapısı fiyatları, kullanılacak alanın yapısına, ölçülerine ve kapının özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Hemen hemen her alıcının bütçesine uygun yangın kapısı bulmak Kayseri’de mümkün. Bütçeye uygun yangın kapısını bulmak her ilde olduğu gibi yangın kapısının özelliklerine göre belirlenir. Kayseri yangın kapısı fiyatlarında belirleyici faktörlerin başında kapının malzemesi gelir. Malzemenin kalitesi arttıkça yangın kapısı işlevini daha profesyonel olarak yerine getirir. Kayseri’de yangın kapısının kullanılacağı alanlar göz önünde bulundurularak fiyat belirlenir. Standart ölçülerde olan yangın kapısı daha uygun fiyatlıyken projeye uygun özel ölçülerde üretilen yangın kapısı daha yüksek fiyatlıdır. Kayseri yangın kapısı fiyatlarının değişmesinde rol oynayan bir diğer faktör ise kullanılacak alana özel tasarlanmasıdır. İşlevi kadar görünüme de önem veren alıcılar mekana uygun renk, cam pencere, desen gibi spesifik istekler isteyebilir. Standart üretimin dışına çıkan her istek fiyatı yükseltir.

Kayseri yangın kapısı fiyatları, gerek standart üretim gerek istenilen ebatlara uygun üretimleriyle her ihtiyaca cevap verecek fiyat skalasına sahiptir.

Yangın Çıkış Kapısı Fiyatları

Bir binanın doğal gaz tesisatında, elektrik kaçağında ya da ev ortamında bir anda çıkan yangın felaketine karşı alınacak önlemlerde yangın çıkış kapıları büyük önem taşımaktadır. Isıya ve duman kesme özelliğine sahip bu kapılar, özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadır. Fiyatlandırmada göz önünde bulundurulan özelliklerden biri ebatlardır. Standart ebatların dışında üretilen kapılar özel üretim olarak nitelendirildiği için fiyat olarak yüksektir. Bunun yanı sıra yangın çıkış kapısı fiyatlarını belirleyen bir diğer etken kapıların çeşitliliğidir. Tek kanatlı, çift kanatlı, camlı gibi seçenekler fiyatları etkilemektedir. Yangın çıkış kapısı fiyatları içerisinde aynı ebatlara sahip kapıların fiyatları değişiklik gösterebilir. Bunun nedeni üretiminde kullanılan malzemenin ısıya ne kadar dayanıklı olduğuyla ilgilidir. Bu nedenle yangın çıkış kapısı fiyatları üzerine araştırma yapılırken bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Ucuz Yangın Kapısı

Yangın kapısı almak isteyen alıcılar bütçeyi aşmamak için en uygun olanı bulmaya gayret etmektedir. Özellikle sayıca fazla yangın kapısı almak isteyen alıcılar genellikle ucuz yangın kapısına yönelir. Ancak burada söz konusu olan yangını önleyerek can ve mal kaybını en aza indirmektir. Hayati önem taşıyan bu konuda yangın kapısı arayan alıcılar ucuz yangın kapısı sattığını iddia eden kişilerle karşılaşabilmektedir. Ucuz yangın kapısı olası bir yangın durumunda alevleri engellemede yetersiz olacağı gibi ortamda oluşacak zehirli gazın yayılmasına da engel olamayacaktır. Bu nedenle ucuz yangın kapısı sattığını iddia eden merdiven altı üretimlerden uzak durulması gerekir.

Merdiven altı üretimlerin dışında güvenilir firmalar, uygun maliyetle ucuz yangın kapısı üretebilmektedir. Yangın kapısının fiyatının uygun olması kapının kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Burada önemli olan firmanın güvenilir olması ve belirlenen kurallara göre üretmesidir. Aynı zamanda firmalar alıcıların bütçesini sarsmamak için indirimler düzenler. Bu indirimler birinci sınıf malzemelerden üretilen ucuz yangın kapısı alma noktasında ödeme kolaylığı sağlar. Ucuz yangın kapısı bulmakta önemli olan nokta firmanın güvenilir olmasıdır. Karşılıklı güven sağlandıktan sonra birinci sınıf malzemeden üretilen çelik yangın kapılar satın alınır.


Yangın Kapısı İmalatı

Yangın kapıları, katlı alanlarda çıkması muhtemel yangın olaylarında insanların güvenle olay yerini terk etmelerinde büyük öneme sahiptir. Isıya dayanıklı olması ve dumanı sızdırmaması yangın kapılarının özel üretimli kapılar olmasından dolayıdır. Yangın kapısı imalatı diğer kapı imalatları gibi değildir. Dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yangın kapıları 120 dakikaya kadar ısıya dayanıklıdır. Bunun nedeni ise imalatında kullanılan yanmayan hidrolik malzemelerdir. Yangın kapısı imalatında alüminyum, hidrolik malzeme ve metal sac kullanılmaktadır. Bu iki madde ısıya dayanıklı olmasını sağlar.

Yangın kapısı imalatında kullanılan her özel malzeme ve teknik, kapının işlevinin yerine getirmesini sağlamaktadır. Sıcaklık genleşmesi sonucunda dumanın güvenilir bölgeye sızmaması için sızdırmayan conta, pratik açılması için tek veya çift kanat alternatifi sunulur. Ayrıca cam pencereli kapılarda kullanılan camlar, ateşe karşı dirençli olarak özel üretilir.

Yangın kapısı imalatından sonra üretilen kapı belirli testlerden geçer. İmalatında kullanılan her bir araç test edilir. Test esnasında hata veren araçlar değiştirilerek sorunsuz çalışması için yeniden test edilir. Testi tamamlayan kapılar satışa sunulur.

Yangın Kapısı Özellikleri

  • Üretiminde hidrolik (yanmaz) malzeme kullanılır.
  • Dumanın geçirgenliğini engelleyen conta kullanılır.
  • İstenilen her renk ve ölçüde üretilebilir.
  • Otomatik kapanma araçlarına sahiptir.
  • Tek veya çift kanatlı seçenekleri mevcuttur.
  • Cam pencereler ısıya dayanıklıdır.
  • İç ve dışa açılım, sağa ve sola açılım fonksiyonları mevcuttur.
  • Eloktrostatik toz boyayla her renkte üretilir.

Yangın kapısı duman ve alevlerin çıkışını bir süre engelleyebilmeleri nedeniyle önem taşımaktadır. Alevlerin yayılmasına neden olan hava akışını keser ve insanların güvenle tahliye edilmesini sağlar. Yangın kapısı diğer kapıların aksine özel üretilmektedir. Bu nedenle belirli özellikleri vardır. Yangın kapısı özellikleri sıralandığında ilk sırada opsiyonel oluşu yer alır. Yani dışarıdan kapalı gibi görünse de içeriden rahatlıkla açılabilmektedir. İstenilen her renkte üretilebilir. Yangın kapısı özellikleri içerisinde öne çıkan bir diğer nokta dumanın güvenilir bölgeye geçişini engelleyebilmesidir. Sıcaklıkla genleşen dumanı sızdırmaması için özel contalar kullanılmaktadır. Yangın kapısı özellikleri olarak öne çıkan en önemli nokta ise ateşe dayanıklı olmasıdır. Yangın kapısında kullanılan her bir malzeme ve cam pencereler ateşe dayanıklıdır. Yangın kapısı özellikleri kullanıcılara birçok alternatif sunar. İçe ve dışa açılım, sağ ve sola açılım, ayarlanabilen menteşeler gibi çoğu noktada kullanım kolaylığı sağlar. Yangın kapısı özellikleri tek veya çift kapı seçeneği sunar. İstenilen her ölçüde üretilebilir. İstenilen her renkte boyanır ve bulunduğu alanla bütünleşir.

Yangın kapıları, üretiminde kullanılan yanmaz malzemeleri, renk seçenekleri, cam pencere ve kapı seçenekleriyle özel olarak üretilir.

 

×
Turkish English العربية
×