TR EN AR

Yangın Kapıları

Yangın Kapısı

Binaların içerisinde olması muhtemel yangın ve benzeri acil durumlarda önlem almak en önemli tedbirlerin başında gelir. Bu tedbirlerin sağlanması için yangın çıkış kapıları önemli bir rol oynar. Muhtemel yangın felaketi esnasında insanlar panik halinde bina çıkışlarına yönelir.

Bina çıkışlarında kullanılan kapılar işlevi nedeniyle farklı malzemelerden üretildiği için ısıya dayanıklı değildir. Bu nedenle afet esnasında kullanılamaz ve insanlar içeride mahsur kalabilir.

Yangın çıkış kapısı, isminden de anlaşılacağı gibi yangın ve benzeri acil durumlarda insanların en hızlı ve sağlıklı bir şekilde tahliye edilmesini sağlayan kapı sistemleridir. Yangın çıkış kapısı üretiminde yanmaz çelik malzeme kullanılır. Üretiminde kullanılan malzemeler ısıya dayanıklıdır.

120 dakikaya kadar alevleri engeller. Aynı zamanda duman sızdırmama özelliği insanların dumandan zehirlenmemesini sağlar ve sağlıklı bir şekilde olay yerini terk etmelerini kolaylaştırır.

Yanma ve ısıya dayanıklı yangın çıkış kapısı, yangın yayılmış olsa bile dumanı kesme ve alevleri bir süreliğine engelleme özelliği sayesinde güvenli ortam oluşturur.

Yangın kapıları imalatında genellikle kırmızı, mavi, yeşil renkler gibi dikkat çekici renkler kullanılır. Fakat projelere göre farklı renkler de kullanılmaktadır. Ayrıca kullanılacak projeye göre farklı ölçülerde  üretilen yangın çıkış kapısı, tek kanatlı, çift kanatlı, camlı olarak üretilmektedir.

Yangın Kapısı Modelleri

Yangın kapıları kullanım alanına göre, rengine göre ya da modeline göre çeşitli sınıflandırmalara tabi tutulurlar. Çok sık kullanılan yangın kapısı model sınıflandırması aşağıdaki gibidir

 1. panik barlı yangın kapısı,
 2. camlı yangın kapısı,
 3. dekoratif yangın kapıları,
 4. standart yangın kapıları
 5. 30 dakika dayanıklı yangın kapıları
 6. 60 dakika dayanıklı yangın kapıları
 7. 90 dakika dayanıklı yangın kapıları
 8. 120 dakika dayanıklı yangın kapıları  
 9. 180 dakika dayanıklı yangın kapıları

Dekoratif yangın kapıları, estetik kaygısı yüksek olan yerler için tercih edilir. Bulunduğu ortama mimari şıklık katmaktadır. Dekoratif yangın kapısı fiyatları için lütfen whatsapp üzerinden iletşime geçiniz.

Yukarıda özetlediğimiz 9 maddenin kombinasyonlarını da sağlayabiliriz. Örneğin 120 dakika dayanimli panik barli yangin kapisi örneğinde olduğu gibi farklı kombinasyonlarda yangın çıkış kapısı imal edebiliriz.

Standart yangın çıkış kapısı genişliği  80 cm den az olamaz, 120 cm den çok olamaz.

120 dakika dayanikli yangin kapılarını panik barlı ya da panik barsız şekilde sipariş verebilirsiniz.

Yangın Çıkış Kapısı Özellikleri hakkında teknik bilgiler için lütfen yangın kapısı özellikleri sayfamızı ziyaret edin.

 

Yangın Kapısı 2022 Kataloğu

Yangın Kapıları 2022 yılı kataloğumuzu incelemek için tıklaynız. 100 den fazla model ve renk seçeneğiyle.

 

Toplum arasında Yangın Kapısı Yönetmeliği olarak da isimlendirilen, 2007/12937 karar sayılı  "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik"i okumak için tıklayın.

Yangın kapısı teknik detayları hakkında animasyonumuzu izleyin.

 

yangın kapısı

Yangın Kapısı Fiyatları

Yangın kapısı fiyatları, ansızın meydana gelen kontrol edilmesi güç bir olaydır. Yangının gerçekleştiği alanda önemli olan içeride bulunan insanları en kısa sürede oradan çıkarmak ve alevlerle olan bağlantıyı kısa sürede kesmektir. Bu noktada yangın kapılarına düşen görev büyüktür. Hemen hemen çoğu kişi bu olası felaketten en uygun maliyetle kurtulmak ister.

Kapı fiyatları arasında araştırma yapar ve bütçeye uygun olanı alır. Çıkış kapısı fiyatları, üretimde kullanılan malzemesine göre değişiklik gösterir. Kullanılan malzemenin kalitesi arttıkça fiyat da o ölçüde artar. Fiyatların değişiklik göstermesindeki bir diğer etken kullanılacağı alandır.

Alanda belirlenen ölçülere uygun ebatlar, cam pencerenin olup olmaması, renk vb. etkenler fiyatın belirlenmesinde göz önünde bulundurulmaktadır.

Yangın kapısı fiyatları satın alacak kişinin istekleri doğrultusunda da değişiklik gösterir. Görüntü olarak şık ve estetik uyum isteyen alıcılar mekana uygun boya, aksesuar vb. unsurları talep edebilir. Talepler doğrultusunda özel olarak üretilen yangın kapısı fiyatları artabilir.

Yangın Kapısı Fiyatları Kayseri

Kayseri yangın kapısı fiyatları, kullanılacak alanın yapısına, ölçülerine ve kapının özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Hemen hemen her alıcının bütçesine uygun yangın kapısı bulmak Kayseri’de mümkün. Kapı fiyatlarında belirleyici faktörlerin başında kapının malzemesi gelir. Malzemenin kalitesi arttıkça işlev daha profesyonel olarak yerine getirir.

Kayseri’de acil çıkış kapısının kullanılacağı alanlar göz önünde bulundurularak fiyat belirlenir. Standart ölçülerde olan kapılar daha uygun fiyatlıyken projeye uygun özel ölçülerde üretilen kapılar daha yüksek fiyatlıdır. Fiyatlarının değişmesinde rol oynayan bir diğer faktör ise kullanılacak alana özel tasarlanmasıdır.

İşlevi kadar görünüme de önem veren alıcılar mekana uygun renk, cam pencere, desen gibi spesifik istekler isteyebilir. Standart üretimin dışına çıkan her istek fiyatı yükseltir.

Yangın kapıları gerek standart üretim gerek istenilen ebatlara uygun üretimleriyle her ihtiyaca cevap verecek fiyat skalasına sahiptir.

Yangın Çıkış Kapısı Fiyatları

Bir binanın doğal gaz tesisatında, elektrik kaçağında ya da ev ortamında bir anda çıkan yangın felaketine karşı alınacak önlemlerde yangın çıkış kapıları büyük önem taşımaktadır. Isıya ve duman kesme özelliğine sahip bu kapılar, özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadır. Fiyatlandırmada göz önünde bulundurulan özelliklerden biri ebatlardır.

Standart ebatların dışında üretilen kapılar özel üretim olarak nitelendirildiği için fiyat olarak yüksektir. Bunun yanı sıra yangın çıkış kapısı fiyatlarını belirleyen bir diğer etken kapıların çeşitliliğidir. Tek kanatlı, çift kanatlı, camlı gibi seçenekler fiyatları etkilemektedir.

Yangın çıkış kapısı fiyatları içerisinde aynı ebatlara sahip kapıların fiyatları değişiklik gösterebilir. Bunun nedeni üretiminde kullanılan malzemenin ısıya ne kadar dayanıklı olduğuyla ilgilidir. Bu nedenle yangın çıkış kapısı fiyatları üzerine araştırma yapılırken bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Yangın Merdiven Kapısı

Dikkat çekici renklerde üretilen bu kapılar tehlike ve yangın anında insanları yangın merdivenlerine güvenli bir şekilde ulaştırır. Yangın merdiven kapısı, dumanı ve ısıyı minimum düzeye indirir. Havayı kesme özelliği sayesinde alevlerin kontrol altına alınmasında destek olur ve yangının yayılmasını engeller.

Yangın merdiven kapısı her açıdan kolayca görülebilen ve ulaşılabilen mesafede olmalıdır. Bu nedenle yerini belli eden levhalar ve işaretler kullanılır.

Yangın merdiven kapısı istenilen her renkte ve ebatta üretilir. Aynı zamanda iç ve dış kısma açılım, sağ veya sola açılım gibi birden fazla seçenek sunar. Üretiminde kullanılan hidrolik malzemeler yangına mukavemetinin yüksek olmasını sağlar.

Yangın merdiven kapısının en belirgin özelliklerinden bir diğeri de güvenli bölgeyi izole etmesidir. Yangın esnasında kat merdivenleri zehirli dumanı biriktirecek ve kullanılamaz hale gelecektir. Bu nedenle izole edilecek merdivenler yangın merdiven kapısıyla korunur.

Aynı zamanda yangın merdiven kapıları kendiliğinden otomatik olarak kapanarak güvenliği sağlar. Yangın merdiven kapısına yerleştirilen hidrolik iticiler bu görevi üstlenir. Böylece kaçış anında dumanların güvenli alana dolmamasını ve gerektiğinde dışarıdan içeriye girmeyi sağlar.

Yangın merdiven kapısı kullanımında dikkat edilmesi gereken unsur kapının kapalı tutulmasıdır. Hem işlevinin yitirilmemesi için hem de merdivenin sadece amacı için kullanılabilmesi için bu unsura dikkat edilmelidir.

Ucuz Yangın Kapısı

Kapı almak isteyen alıcılar bütçeyi aşmamak için en uygun olanı bulmaya gayret etmektedir. Özellikle sayıca fazla kapı almak isteyen alıcılar genellikle ucuz yangın çıkış kapısına yönelir. Ancak burada söz konusu olan yangını önleyerek can ve mal kaybını en aza indirerek can ve mal güvenliğine katkıda bulunur.

Hayati önem taşıyan bu konuda kapı arayan alıcılar ucuz kapı sattığını iddia eden kişilerle karşılaşabilmektedir. Ucuz yangın çıkış kapısı olası bir yangın durumunda alevleri engellemede yetersiz olacağı gibi ortamda oluşacak zehirli gazın yayılmasına da engel olamayacaktır. Bu nedenle en ucuz yangın kapısı sattığını iddia eden merdiven altı üretimlerden uzak durulması gerekir. En ucuz yangın kapısı fiyatları araştırması yapıldığında fiyata odaklanıldığı kadar kullanılan malzemelere de odaklanmak gerekir.

Merdiven altı üretimlerin dışında güvenilir firmalar, uygun maliyetle üretebilmektedir. Kapının fiyatının uygun olması kapının kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Burada önemli olan firmanın güvenilir olması ve belirlenen kurallara göre üretmesidir. Aynı zamanda firmalar alıcıların bütçesini sarsmamak için indirimler düzenler.

Bu indirimler birinci sınıf malzemelerden üretilen ucuz kapı alma noktasında ödeme kolaylığı sağlar. Yangın kapısı bulmakta önemli olan nokta firmanın güvenilir olmasıdır. Karşılıklı güven sağlandıktan sonra birinci sınıf malzemeden üretilen çelik yangın kapılar satın alınır.

Yangın kapısının (acil çıkış kapısının) temel amacı olası bir acil durumda binanın tahliyesinin hızlı ve güvenli bir şeklide yapılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda binanın bir katındaki duman, yangın, gaz vs. gibi durumlarda bir anlamda izolasyon sağlayarak bu olumsuz koşulların diğer katlara geçişini engellemek veya mümkün olduğu kadar geciktirmektir.

Yapılan bir binanın özelliklerine ve kullanım amacına göre belirli yapı denetim şartlarını sağlaması gerekmektedir. Ülkemizde bu şartları genellikle TSE kurumu belirlemektedir. Bir binada kullanılacak yangın kapılarının (acil çıkış kapılarının) belirli durumlara göre TSE şartlarını sağlaması gerekmektedir. Fakat bazı yapılar için veya bazı yapıların belirli bölümleri için kapının (acil çıkış kapısının) bu şartları sağlamasına gerek yoktur.

Bu yazımızda yukarıda belirtmiş olduğumuz TSE standartlarına göre kullanılması zorunlu olmayan yangın çıkış kapılarından (acil çıkış kapılarından) bahsedeceğiz. Genel olarak bir apartmanda iki ayrı merdiven bölümü bulunur. Bunlardan bir tanesi Acil Çıkış için ayrılmıştır ve burada kullanılacak olan kapıların TSE standartlarına göre yapılması zorunludur. Diğer merdiven ise genel kullanım için yapılmaktadır.

Bu genel kullanım için ayrılmış olan merdiven bölümleri için de kullanılmaktadır. Fakat bunlar için genellikle TSE belgesi zorunluluğu aranmaktadır.

TSE belgesi zorunluluğu aranmayan kapılar, ucuz yangın çıkış kapısı olarak tercih edilebilir.

Ucuz yangın kapısı güvenilir bir firmadan alındığı sürece kötü, kullanışsız veya kalitesiz anlamına gelmemelidir. Yangın kapısında temel amaç düşük maliyet ile kaliteli kapı yapmaktır.

Ucuz yangın kapısının temel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kullanılan DKP sacın kalınlığı TSE standartlarına göre daha ince tercih edilebilir. (1.0 mm gibi)
 • Kapı içerisinde yalıtım için tercih edilen dolgu malzemesi farklı olabilir. (Taş yünü, İzocam vs.)
 • Kullanılan aksesuarlar (panik bar veya açma kolu gibi) daha ekonomik modellerden tercih edilebilir.
 • Ekonomik kapılarda yaylı menteşe kullanımı zorunluluğu yoktur. Standart menteşe kullanılarak maliyet düşürülebilir.
 • Kullanılan kapı fitili için duman sızdırmazlık şartı yoksa daha ekonomik kapı fitili kullanılarak daha ucuz üretim sağlanabilir.
 • Kapının kanat kalınlığı daha ince yapılarak maliyet düşürülebilir ve ekonomik çıkış kapısı olarak üretilebilir.

Yukarıda yazmış olduğumuz özellikler tamamen müşterinin isteklerine göre belirlenmektedir. Bu özelliklerden tamamı ve bir kısmı tercih edilerek ekonomik çıkış kapısı üretmek mümkündür. Bu durum kapının kalitesinden ödün vermeyecektir. Sadece daha maliyeti düşürerek yine kaliteli ekonomik yangın çıkış kapısı üretimi sağlanmaktadır.

Ucuz çıkış kapısında en önemli noktalardan birisi doğru üreticiyi seçmektir. Merdiven altı üretim olarak tabir edilen üretimler ile yapılan kapılarda daha pek çok farklı yöntem ile kapının maliyeti düşürülmekte olup kapının temel özelliklerini kaybetmesine neden olunabilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekmektedir. Evet yangın kapısı yukarıda belirttiğimiz özellikler dahilinde mümkün, fakat bunun dışına çıkılmaya başlandığı zaman bu tehlikeli sonuçlara sebep olabilir.

Sonuç olarak biz ekonomik yangın kapısını yine belli standartları koruyarak satıcıya ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Çünkü aynı zamanda müşterilerimizin hayatlarını önemsiyoruz.


Yangın Kapısı İmalatı

Yangın kapıları, katlı alanlarda çıkması muhtemel yangın olaylarında insanların güvenle olay yerini terk etmelerinde büyük öneme sahiptir. Isıya dayanıklı olması ve dumanı sızdırmaması yangın kapılarının özel üretimli kapılar olmasından dolayıdır. İmalat diğer kapı imalatları gibi değildir. Dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Yangın kapıları 120 dakikaya kadar ısıya dayanıklıdır. Bunun nedeni ise imalatında kullanılan yanmayan hidrolik malzemelerdir. İmalatta alüminyum, hidrolik malzeme ve metal sac kullanılmaktadır. Bu iki madde ısıya dayanıklı olmasını sağlar.

Acil Çıkış kapısı imalatında kullanılan her özel malzeme ve teknik, kapının işlevinin yerine getirmesini sağlamaktadır. Sıcaklık genleşmesi sonucunda dumanın güvenilir bölgeye sızmaması için sızdırmayan conta, pratik açılması için tek veya çift kanat alternatifi sunulur. Ayrıca cam pencereli kapılarda kullanılan camlar, ateşe karşı dirençli olarak özel üretilir.

Acil Çıkış kapısı imalatından sonra üretilen kapı belirli testlerden geçer. İmalatında kullanılan her bir araç test edilir. Test esnasında hata veren araçlar değiştirilerek sorunsuz çalışması için yeniden test edilir. Testi tamamlayan kapılar satışa sunulur.

×
Turkish English العربية
×